Dlouhodobé nadužívání alkoholu nepoškozuje jen játra, ale způsobuje i poškození dalších orgánů a orgánových systémů, mezi něž patří například mozek a periferní nervy, srdce a dokonce pití ovlivňuje i vznik některých druhů rakovin.
Účinky alkoholu bezprostředně po požití: Alkohol napodobuje účinek mnoha drog. Působí podobně jako kokain a amfetaminy. Tím vyvolává pocity vzrušení. Současně vyvolává pocity podobné při užití Valia a jiné zklidňující léky. Tím způsobuje odstranění zábran a úzkost. Napodobuje anestetika (např. ether) a tím poruší spojení mezi tělem a myslí. Je to zrada – člověk se cítí sebejistě, ale přitom je neschopný akce. Likvidace alkoholu v těle Dlouhodobé účinky alkoholu na mozek Alkohol a epilepsie Pití alkoholu je velmi často spouštěcím momentem pro neurologické oněmocnění nervového systému zvané epilepsie. Někdy se vyskytujeme s prvními epileptickými záchvaty při alkoholové abstinenci. U alkoholiků jsou častější tzv. velké nebo též generalizované epileptické záchvaty (po novu generalizovaný tonicko-klonický stav, postaru záchvat grand mal). Mnohem vzácnější jsou malé parciální záchvaty (které byly v minulosti nazývány jako petit mal). Vedlejší (sekundární) diagnózy u osob dlouhodobě nadužívajících alkohol:
· nadměrné zatížení jater s následnou jaterní cirhózou (vazivová přestavba jater), zvětšení jater, pití je důležitým rizikovým faktorem rakoviny jater · při poškození jater současné selhání ledvin jako hepatorenální syndrom · u žen holdujících alkoholu byl prokázán častější výskyt rakoviny prsu · při poškození jater může vzniknout gynekomastie (zvětšení prsů muže) v důsledku poruchy likvidace přirozeně se vyskytujících ženských pohlavních hormonů v mužském organismu · postižení slinivky břišní (chronický nebo akutní zánět, pití je důležitým rizikovým faktorem pro vznik rakoviny slinivky břišní) · vysoký krevní tlak (hypertenze) · srdeční choroby, zvětšení srdce (dilatační kardiomyopatie) – „zvětšení“ srdce při opakovaném velkém objemu tekutiny v těle a tím i krve, hlavně u pivařů · cévní mozková příhoda – častěji krvácivá (mrtvice) · poruchy srážení krve v důsledku nedostatku srážecích faktorů (které tvoří játra) · rakovina dutiny ústní, jazyka hltanu, hrtanu a jícnu, obzvláště při současném kouření nebo požívání nekvalitních alkoholických nápojů · nádory jiných oblastní než styčných s alkoholem – uvažuje se nad celkovým útlumem imunity a zvýšené aktivaci některých karcinogenů enzymatickými systémy · podvýživa · dyspepsie (nejrůznější druhy trávicích poruch a nevolností) · záněty žaludeční sliznice – gastritidy · snížení schopnosti absorbovat výživné látky ze stravy střevní stěnou (malabsorbce) · častější výskyt impotence · neuropatie (poškození nervů) z dlouhodobého nedostatku vitamínů řady B, který má nejdůležitější vliv na činnost nervového systému · hepatocerebrální syndrom · častější poranění – osoby holdující pití alkoholických nápojů častěji padají a mají úrazy vzniklé v době opilosti Na tomto místě je vhodné si připomenout, že játra jsou nepostradatelnou chemickou továrnou organismu. Bez nich nelze žít. Při zásadním poškození jater z pití se jejich procentuelní funkčnost postupně snižuje. V kritických hodnotách může dojít k jaternímu selhání s úmrtím. Řešením je v tuto chvíli jen transplatance jater, která však často pro celkovou devastaci organismu již není indikovaná. Časté sekundární psychiatrické diagnózy spjaté s alkoholismem:
|